Hava durumu ölçümleri, genellikle hava bilgisi istasyonları tarafından yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar momentumı ve cepheü, rutubet nicelikı, gaz yuvarı tabncı, yağış ölçüı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek karınin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri genellikle manuel veya otomatik yöntemlerle dokumalır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, genellikle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakarak alev, rutubet ve rüzgar momentumı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve mukannen aralıklarla hava koşullarını ölçefrat. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz hovardadır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve iklim değteamülikliği çalışmaları üzere biraşkın alanda kullanılır. Bu ölçümler, jurnal hava tahminleri, katıksız afet ikazları ve sair meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı evet.

Hava bilgisi, hava ve iklim vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere konularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda canlılık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Biraşkın ülkede meteorolojik hizmetler, milli savunma bakanlıkları veya çmertebe bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, uydu verilerine ve sair kaynaklara muvasala katkısızlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve sair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Dünya Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler yapıu tarafından tanılamanmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü kılmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını temin etmek ve iklim değteamülikliği ile ait araştırmaları teşvik kılmak üzere görevleri namına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu