İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Resi beyıydı. Annesi İsmet Eş, uzun seneler Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Bey’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Destedat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nispetle pediatri bilirkişiı oldu. Eksperlik sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yanında Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de ılımlı şark Yol Üniversitesi Mütevelli Heyet Kellekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Oturmuş’nun ilk reisı olarak fariza aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Kellekanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık serladı. Bilimsel yayınlarda da gülmeyen çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Cihan Mizaç Örgütü’nün üretimunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Mizaç Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun serkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç fasıl, Patronaj Kuruluna da iki fasıl riyaset karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında serkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu serkanlığını yürütürken, Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce serkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında ABD Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve keyif bilimleri kayranında çok sayıda bilimsel makalesi, kitap sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok hayır derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Türe ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birfena devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en güçlü nişanlarını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sert çok ulusal tekebbür Doğramacı’ya en saygınlık ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye önemli Ulus Meclisi namına Mevki Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 salname hayatı çocuklara, dinçlere ve bütün insanlığa hizmet aşkıyla evveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın sert çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu katkılarla keyif, terbiye ve bilim sinein yarattığı kurumlarla daim kanalırlanacaktır.