Chat, Türkçesiyle “Söyleşi” mazmunına gelmektedir. İnternetin bilgiye erişim konusunda sergilediği performanstan sonra internetin sadece vukuf aktarımı muhtevain değil, aynı zamanda sefahat muhtevain de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanoğluın bir takma ad kullanarak (nickname) dostça yazar eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç teşhismadığınız kazara biriyle gestaltlabildiği gibi hatta teşhisdığınız kişilerle de özel programlar veya web siteleri marifetiyle gestaltlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri teşhisdığınız veya teşhismadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanışma ve dostça etme için kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri çoğu kez programlama dilleri kullanılarak veya müheyya scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş geçirmek muhtevain sadece nickname (takma insan) tastir etmek yerinde olurken kimilarındaysa sohbete serlamadan önce kesinlikle üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün genel ağ kullanıcıları beyninde popüler olan Mynet ve ZurnaNet gibi siteler chat sitelerine serlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki genel ağ kullanıcılarıyla izlence antrakt utanmaünü kullanarak sadece alfabelı, alfabelı ve görüntülü, sesli ve görüntülü gibi tercihe sargılı olarak dostça etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye denli kullanılmış en popüler olanı kısa süre önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger isminde usa vurma mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir gayrı popüler chat izlence olan ve internetin söylence mukayyetmlarından akseptans edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet